İstanbul Havalimanı (IST)

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTFM), Türkiye’nin İstanbul şehrine hizmet veren bir uluslararası havalimanıdır. Şehrin Avrupa Yakası’nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki yer alan havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldı. Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet vermesi planlanmaktadır.

Üçüncü havalimanı karayolu taşımacalığında D-020 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegredir. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Terminal, M11 metrosu aracılığı ile Gayrettepe ve Halkalı’ya bağlanacak. Bu metro tamamen yer altından gidecek ve inşaatı devam etmektedir. Havalimanına İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş.’nin Havaist araçlarıyla ulaşım imkanı mevcuttur.

İstanbul Havalimanı’na otobüs ile ulaşım için İETT 7, Otobüs A.Ş.’ye bağlı Havaist ise 11 hat tahsis etmiştir. Ocak 2020 itibarıyla toplam 18 otobüs hattı ile sefer düzenlenmektedir. Havaist ve İETT’nin dışında İstanbul Seyahat firması yarım saat aralıklarla Tekirdağ’dan İstanbul Havalimanı’na yolcu taşımaktadır

Web Sitesi: İstanbul Havalimanı

Loading
Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir